Diety i żywienie

Prawidłowa, zbilansowana dieta jest warunkiem zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak pamiętać, że nie ma jednego, uniwersalnego modelu żywienia. W każdym przypadku należy uwzględnić szereg czynników, które determinują nie tylko skład diety, ale również gęstość energetyczną oraz ilość poszczególnych posiłków. Chcąc zadbać o dietę i żywienie warto rozważyć konsultacje z profesjonalnym dietetykiem, który pomoże wytyczyć realne cele i ułoży plan żywieniowy.

Soki są nie tylko dobrym i pysznym sposobem na orzeźwienie. Mogą również korzystnie wpływać na nasze zdrowie. Czy to do śniadania, czy po treningu - soki sprawdzą się idealnie. Które jednak będą najlepsze dla zdrowia?
Kto nie chciałby tego lata zmieścić się w stary kostium kąpielowy, a jeszcze lepiej kupić nowy, mniejszy o rozmiar czy dwa? Schudnąć bezpiecznie i trwale? To może się jeszcze udać, zwłaszcza gdy urlop planujesz w sierpniu. Prawidłowo się odchudzając, będziesz gubić kilogram tygodniowo. Czyli jak? Podpowiada dietetyczka kliniczna, Olga Lewandowska.
Myślisz, że punkt dymienia jest najważniejszy? Dr Bartek Kulczyński, dietetyk oraz technolog żywności i żywienia, jest innego zdania. W swoim najnowszym filmie na YouTube szczegółowo objaśnia, czym powinniśmy się kierować, wybierając tłuszcz do smażenia. Istotnych kryteriów, zgodnie z obecnie obowiązującą wiedzą, jest aż pięć.
Ruch przyspiesza metabolizm, wiemy to od dawna. Jednak często wydaje się, że konieczne jest uprawianie jakiejś dyscypliny, czy chociaż regularne bieganie, by obniżyć poziom cukru we krwi i uchronić się przed chorobami, czy zrzucić kilka kilogramów. Naukowcy ustalili pewną ciekawą zależność.
Syci, pomaga kontrolować cukier, ma mnóstwo błonnika. To nieco zapomniana prawda o chlebie, którą przypomina nasza ekspertka, dietetyczka kliniczna Anna Janiszewska-Janowicz. Ale przecież musi być jakiś haczyk? No pewnie, że jest, chociaż warto pamiętać, że rezygnacja z chleba dla zdrowia i szczupłej sylwetki nie jest wcale takim dobrym pomysłem.
Wiosna to idealny czas, by dzięki darom natury przygotować się do jesieni i zimy, choć nie tylko. Młode pędy sosny świetnie sprawdzą się jako lek na kaszel, a mniszek lekarski pomoże w problemach trawiennych. Jednak czy zastanawialiśmy się, co można zrobić z kwiatów dzikiej róży i jak te aromatyczne płatki wspomagają nasze zdrowie? Wyjaśniamy.
Cukier czai się niemal wszędzie. Niestety pośpiech sprawia, że często nie zdajemy sobie z tego sprawy i ostatecznie w naszym organizmie ląduje jego spora ilość. Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny podkreśla, że statystyczny Polak zjada go nawet 42 kilogramy w ciągu roku. Jest jednak pewien sposób, by nauczyć się go ograniczać i to w znacznym stopniu.
To warzywo to jeszcze do niedawna był synonim... niesmacznego jedzenia, ale szczęśliwie współcześnie ma coraz więcej zwolenników, doceniających i prozdrowotne właściwości, i smakową nutę. Choć o szpinaku powiedziano już wiele, zawsze można powiedzieć coś nowego. Dziś zweryfikujemy, czym jest "baby szpinak", czy to inna odmiana, czy ma inne zalety, a może inaczej smakuje? Sprawdzamy.
Nie bez powodu mówi się, że „człowiek wyspany, to człowiek szczęśliwy”. Zdrowy sen sprawia, że jesteśmy wypoczęci, buzuje w nas energia, która napędza do podejmowania nowych działań i wyzwań. Niestety, coraz więcej osób skarży się na problemy ze snem. Złe nawyki żywieniowe pogarszają znacznie jakość snu. Aby spać w nocy jak suseł, najpierw należy prześwietlić jadłospis. Co jeść i pić, a czego unikać przed snem? Dietetyczki podpowiadają.
Wiosna nie jest jedynie zmianą w kalendarzu, ale także nowym początkiem oraz powiewem świeżej energii i wewnętrznej motywacji. Gdy przyroda budzi się do życia, my wraz z nią otrząsamy się z zimowego letargu i rozkwitamy. Chcemy zmienić nasze nawyki, aby cieszyć się lepszym zdrowiem i samopoczuciem. Zaczynamy często od odświeżenia codziennego jadłospisu, a więc to idealny czas na wypróbowanie diety wiosennej. Na czym ona polega? Jak powinien wyglądać jadłospis na wiosnę? Jakie warzywa i owoce powinniśmy jeść codziennie? Dietetyczka wyjaśnia.
Statystyczny Polak zjada około 36 kilogramów pieczywa rocznie. Nic dziwnego, przygotowanie kanapki zajmuje zaledwie kilka minut - wystarczą dwie kromki i odpowiednie dodatki. Biały chleb, czyli na oczyszczonej mące pszennej, nie może poszczycić się dobrym składem. Zawiera bardzo mało błonnika, witamin i składników mineralnych oraz ma więcej kalorii niż pieczywo ciemne. Wyeliminowanie tzw. „cichego wroga zdrowej sylwetki” z jadłospisu pomoże ci zrzucić zbędne kilogramy. Co jeść zamiast chleba? Wypróbuj te smaczne, zdrowe i lekkie zamienniki, a poczujesz się lepiej.
Moringa, egzotyczne drzewo, może pomagać na wiele dolegliwości, nie tylko egzotycznych, ale również całkiem swojskich. Reumatyzm, stany zapalne, uczucie zmęczenia? To dopiero początek listy schorzeń, w walce z którymi można skorzystać ze wsparcia w postaci liści, pędów czy korzenia moringi.

Choć dieta może kojarzyć się z kuracją odchudzającą, jest to błędne postrzeganie tego pojęcia. Jako dietę należy rozumieć zrównoważony system odżywiania, który dostarcza odpowiedniej ilości mikro- i makroskładników, fitoskładników, a także witamin i minerałów. Niezbędnym elementem żywienia jest także prawidłowe nawodnienie organizmu.

Dobrze ułożona dieta powinna uwzględniać wiek i płeć, tryb życia, aktywność fizyczną oraz indywidualne ograniczenia zdrowotne (np. choroby glutenozależne, problemy z układem pokarmowym).

Na odpowiednie żywienie musimy uważać wszyscy, ale szczególną uwagę powinny na nią zwrócić dzieci i młodzież w wieku rozwojowym, kobiety w ciąży, osoby w podeszłym wieku oraz sportowcy, u których występuje wyraźna zależność między dietą a wynikami.

Wśród dostępnych modeli żywienia można znaleźć zarówno diety codzienne, jak i wykluczające. Przykładem diet wykluczających jest np. weganizm lub wegetarianizm, które opierają się na unikaniu spożywania określonego rodzaju pokarmów. Należy pamiętać, aby eliminować poszczególne produkty z diety wyłącznie na podstawie przesłanek medycznych, po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem. W przeciwnym razie łatwo doprowadzić do niedoborów żywieniowych, a nawet wyindukować różnego rodzaju choroby, jak np. refluks żołądka. Żaden model żywienia, poza okresowo stosowanymi dietami medycznymi, nie powinien prowadzić do wyniszczenia organizmu.

Znajomość podstaw zdrowego odżywiania ułatwia przygotowywanie posiłków, które będą nie tylko smaczne, ale dostarczą organizmowi niezbędnych substancji.